خرید مخزن ذخیره و نگهداری کود مایع

اطلاعات در زمینه ی نحوه ی ذخیره سازی کود مایع، تانک کود شیمیایی و مخازن مربوط به آن ها بسیار مهم و حیاتی است. چرا که در صورت عدم نگهداری مناسب و ایجاد هرگونه نشتی از مخزن، این مواد شیمیایی میتوانند منجر به اسیب رسیدن به چرخه ی سلامت و حیات محیط زیست گردند. در این مقاله ابتدا در رابطه با مخازن و تانک های کود مایع صحبت خواهیم کرد و در انتها نکات ذخیره و نگهداری کود مایع در مخزن پلی اتیلن را بیان می کنیم.

کود مایع متشکل از مواد غذایی پر مصرف مورد نیاز گیاهان است که به صورت مایع تبدیل شده و از طریق ریشه و برگ ها، انتقال داده می شود.  این مایع زیر مجموعه کودهای شیمیایی قرار دارد. محلول پاشی گیاهان، با کودهای مایع امروزه یکی از متداول ترین روش های افزایش رشد و حاصلخیزی خاک است. در مزارع و کشتزارهایی که روشهای کشاورزی مکانیزه از جمله آبیاری قطره ای در آنها اجرا می شود استفاده از روش Ferti-Irrigation و یا کود دهی حین آبیاری بسیار رایج می باشد.

مخزن یا تانک کود مایع

پیش تر روش رایج استفاده و نگهداری مخزن یا کودهای مایع استفاده از تانک کودهای فلزی و تحت فشار بوده است. با رایج شدن کودهای کریستالی که به راحتی در آب حل می شوند روش تزریق با استفاده از تانک های پلاستیکی ذخیره کود و پمپ رواج بیشتری یافته است.

نحوه کار مخزن کود در این روش به این صورت اسن که از یک پمپ برای تزریق و انتقال کود مایع ، مخزن پلی اتیلن، یک دمنده جهت ترکیب آب و محلول مایع و فیلتر به منظور جداسازی ذرات معلق و باقی مانده استفاده می شود. مخلوط سـازی مـواد به صورت یکنواخت و پیوسته و یک عدد فیلتر جهت جداسازی ذرات باقیمانده در محلول استفاده میشود. با ایـن روش مـیزان جـریان و غلظت مـوادی که از مخـزن پمپ میشود میتواندبه میزان مطلوبـی که مورد نظر است تنظیم شده و به داخـل آب آبـیاری پـمپاژ گردد و فاکتور رقیق شدگی به مـیزان قابل توجه افزایش می یابد.

در ایـن نوع تـزریق کننده لازم است پمـپ دستـگاه قبـل ازشـروع به کار بـا اســـتفاده از شــیـر تـنظیم شــونده پـمپ کـه به صــورت 0 تا 100 % قابل تنظیم می باشد، تنظیم گردد، به طوری که بتـوان حـجم مـعینی از کــود مـورد نـیاز گیاه یا مـواد شیمیایـی را در طـول زمان آبیاری به داخل سیستم تزریق نمود.

 

سیستم تزریق کود مابع به کمک مخزن پلی اتیلن

ذخیره و نگهداری کود مایع در مخازن پلی اتیلن

ممکن است شما تولید کننده یا مصرف کننده کود مایع باشید و نیاز داشته باشید تا این مایعات را در حجم زیادی ذخیره سازی نمایید. امروزه یکی از بهترین مخازن و تانکرهای ذخیره سازی این مایعات مخازن پلی اتیلن هستند. مخزنی که قرار است اقدام به ذخیره سازی این مایعات کند باید استانداردهایی داشته باشد و تحت اقداماتی خاص و مناسب نگهداری شود چراکه در صورتی که مقدار زیادی کود مایع از مخازن نگهداری نشت پیدا کنند میتوانند برای منابع آبِ مورد استفاده مضر و خطرناک باشند.

به عنوان مثال، نیتروژن یکی از ترکیبات به کار رفته در کود مایع میباشد؛ که میتواند موجب تحریک سرعت رشد گیاهان شده و منجر به افزایش رشد شود؛ اما در صورت نشت از مخازن ذخیره کود مایع، برای ماهیان و برخی آبزیان کشنده است.در حقیقت ، اگر خاکی که در مجاورت آب واقع شده حاوی مقدار زیادی ازت باشد، ممکن است باعث بروز مشکل شود.

در بخش زیر به دستور العمل های لازمی که باید در حوزه ی کود مایع، جلوگیری از آسیب دیدن مخزن، به حداقل رساندن احتمال آلودگی آبها و امنیت درنظر گرفته شود؛ میپردازیم.

مزایای استفاده از مخزن پلی اتیلن به عنوان تانک کود مایع ذخیره در سیستم تزریق یا ونتوری:

– سبک بودن و سهولت جابجایی
– ضد خوردگی بودن جنس بدنه آن
– سهولت اتصال به انواع شبکه لوله کشی
– مقرون به صرفه بودن
– عدم واکنش با انواع کود و سموم شیمایی

دستور العمل ذخیره و نگهداری کود مایع در مخازن پلی اتیلن

  1. مخزن پلی اتیلن باید گواهی نامه های ضروری را داشته باشد و مقاومت و استحکام کافی را نیز داشته باشد. برای این منظور پیشنهاد می کنیم حتماً از برندهای مطرح بازار استفاده نمایید.
  2. مخزن ذخیره و نگهداری کود مایع باید حداقل در فاصله ی 10 متری نسبت به نزدیکترین منبع آب زیر زمینی، جریان های آب و یا هر زه کشی که منتهی به رودخانه میشود، قرار گرفته و احداث گردد.
  3. محل نصب مخزن کود باید کاملاً صاف و یکدست باشد و هیچگونه پستی و بلندی نداشته باشد. کلیه ی مکان ها و موقعیت های موجود را ارزیابی نمایید و پیش از خرید مخزن باید فکر محل نصب و انتقال  آن را مشخص نمایید زیرا ممکن است شرایط از جهات مختلف تغییر کند. اینکه یک موقعیت مکانی در حال حاضر هیچگونه مشکلی ندارد به این معنی نیست که همیشه اینطور باقی بماند.
  4. در صورتی که لازم است یک مخزن ذخیره کود مایع، موقتا در موقعیت مکانی خاصی قرار گیرد، باید جهت جلوگیری از هرگونه آلودگی شیمیایی آب های اطراف، مراقبت های لازم اعمال شود.
  5. پایه ی مخازن ذخیره کود مایع، باید صاف و پایدار باشد تا در هنگام پر شدنِ مخزن، به میزان حداکثر وزن خود را نگهداری و ساپورت نماید.علاوه بر اینکه کود مایع میتواند.

به دلیل قیمت قابل توجه کودهای مایع و سایر کودهای شیمیایی و همچنین خطراتی که نشت آنها می تواند به وجود آورد نیاز است تا پیش از خرید مخزن کود مایع یا تانک کود شیمیایی به نکات عنوان شده توجه نمایید و در صورت بروز حادثه ای که منجر به آسیب دیدن مخزن پلی اتیلن شود  هزینه و خسارت سنگینی را متقبل نشوید.

برای کسب اطلاعات تخصصی و یا خرید انواع مخازن نگهداری اسید ها و  مایعات شیمیایی نظیر کود مایع می توانید با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید.

در فروشگاه پلاستیک مخزن plasticmakhzan، انواع مخزن آب، مخزن پلی اتیلن و وان پلاستیکی عرضه می شود. برای مشاهده قیمت مخزن آب، قیمت منبع آب، قیمت تانکر آب پلاستیکی، قیمت تانکر آب، قیمت مخزن پلی اتیلن به صفحه ابعاد و قیمت ها مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *