بهترین روش عایق کاری مخزن آب

عایق کاری مخزن آب پلاستیکی

عایق کاری یا عایق بندی مخزن تنها به مخازن آب مربوط نمیباشد و تمامی مخازن در کاربردها یا محیط های مختلف ممکن است نیاز به عایق کاری داشته باشند. ما در این مقاله بهترین روش عایق بندی مخزن آب را بیان می کنیم . بسیاری از روش هایی که معرفی می کنیم برای سایر مخازن، نظیر مخزن اسید مخزن شیمیایی و یا حتی سوخت نیز قابل استفاده هستند ولی با این وجود به دلیل اینکه این مخازن از حساسیت بیشتری برخوردار هستند روش هایی که عنوان می شوند صرفاً برای مخازن آب در نظر گرفته می شوند.

چرا به عایق کاری مخزن آب نیاز داریم؟

عایق کاری مخزن آب برای حفظ دما و کیفیت آب و همچنین حفظ خود مخزن آب انجام می شود. اینکه عایق کاری باید حتماً انجام شود یا خیر به جنس خود مخزن آب نیز مربوط می شود. مثلاً اگر مخزن آب فلزی است پیشنهاد ما این است که حتماً عایق سازی انجام شود. زیرا رطوبت و تابش نور خورشید سبب از بین رفتن بدنه و همچنین افزایش دمای آب داخل آن می شود.

اما اگر از مخزن پلی اتیلن با کیفیت و درجه یک استفاده می کنید به احتمال زیاد نیازی به عایق بندی نخواهید داشت زیر در این گونه مخازن اولاً بدنه آن نسبت به تابش نورو رطوبت مقاوم است و همچنین رسانای خوبی برای گرما نیست و به همین دلیل مخزن پلی اتیلن یا پلاستیکی نسبت به مخزن فلزی دیرتر گرم و یا سرد می شود. به طور کلی عایق بندی مخزن آب سبب می شود:

  • پیش گیری از یخ زدگی در زمستان
  • حفظ کیفیت، بو و طعم آب در تابستان
  • جلوگیری از زنگ زدگی و تغییر شکل و رنگ

بهترین روش عایق بندی مخزن آب پلاستیکی

روش های عایق بندی مخزن آب پلاستیکی به دو دسته روش های ساده و ارزان و روش های گرانقیمت تقسیم می شوند. به همین دلیل قبل از عایق سازی باید ببینید آیا عایق کاری شما به صرفه است یا خیر. بهترین روش عایق بندی مخزن آب زمانی بهترین است که انجام آن به صرفه باشد و نکات زیر برای آن در نظر گرفته شود:

مخزن آب از چه جنسی می باشد؟

مخازن پلی اتیلنی، پلی پروپیلنی، فایبرگلس، گالوانیزه فلزی و استینلس استیل هر یک معایب و مزایای خود را دارند. بنابراین روش عایق سازی که انتخاب می کنید باید به نحوی باشد که معایب مخزن شما را پوشش دهد.

چه مایعی درون مخزن آب قرار است ذخیره شود؟

آیا قرار است در مخزن آب آشامیدنی ذخیره کنید؟ یا به دنبال عایق سازی مخزن اسید و مواد شیمیایی هستید؟ ماده شیمیایی ذخیره شده در مخزن چیست و چه ویژگی هایی دارد؟ پاسخ دادن به این سوالات به شما کمک می کند تا طیف دمایی ایمن برای مخزن خود را بیابید.

محل نصب مخزن آب در چه شرایط و محیطی است؟

مسلما مخزنی که در محیط سربسته و میان شهر استفاده می شود شرایط آب و هوایی گوناگونی را با مخزنی که در فضای باز و میان طبیعت قرار دارد به خود می بیند. بنابراین به شرایط آب و هوایی همچون دما، رطوبت، بارندگی و … توجه داشته باشید.

قیمت مخزن آب چقدر است؟ آیا ارزش عایق سازی دارد؟

روش های عایق سازی قیمت ثابتی ندارند و با توجه به متریال استفاده شده می توانند ارزان یا گران باشند. بودجه ای که به این کار اختصاص می دهید تاثیر بالایی در انتخاب روش مناسب دارد.

 

ارزان ترین روش عایق کاری مخزن آب پلاستیکی

شاید باورتان نشود ولی تنها با یک مشما می توانید مخزن آب پلاستیکی خود را به راحتی تا حد قابل قبولی در برابر سرما عایق کاری کنید. البته اگر مدت زمان طولانی دمای محیط محل نصب مخزن زیر صفر درجه می شود و یا به مدت طولانی آب درون آن مصرف نمی شود این روش مدت طولانی دوام نخواهد آورد و بهتر است از لوازم دیگری نظیر ورق های پشم شیشه استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *