راهنمای انتخاب و خرید مخزن پلی اتیلن یا تانکر پلاستیکی

خرید مخزن پلی اتیلن

خرید مخزن پلی اتیلن یا مخزن پلاستیکی اگر با آگاهی انجام نشود می تواند برای شما هزینه های اضافی ای بتراشد. به همین دلیل راهنمایی که بتواند در رابطه با خرید مخازن پلی اتیلن و پلاستیکی اطلاعاتی به شما مشتری عزیز ارائه دهد می تواند مفید باشد. پیش از اینکه بتوانید بهترین مخزن پلی اتیلن را انتخاب و خرید نمایید باید ابتدا نیازمندی ها و کاربردی که می خواهید استفاده کنید را در نظر بگیرید. به عنوان مثال مخزن پلی اتیلن برای ذخیره سازی آب با مخزن پلی اتیلن اسید متفاوت است و یا مخزن آب پلی اتیلن برای فضای باز و فضای بسته نیز می تواند متفاوت باشد.

راهنمای خرید مخزن پلی اتیلن

اگر در سال های اخیر به دنبال خرید مخزن آب، مخزن اسید یا مخزن مواد شیمیایی و یا مخزن ذخیره سازی مواد دارویی و خوراکی بوده باشید حتماً نام مخازن پلی اتیلن یا تانکر های پلاستیکی را بارها و بارها شنیده باشید.

مخزن پلی اتیلن پس از ورود به داخل کشور و سپس تولید داخلی انواع این مخازن در ایران با شیب زیادی توانست رشد کند و مورد استقبال بسیاری از هموطنان قرار گیرد. دلیل این موضوع برتری های مخازن پلی اتیلن نسبت به سایر مخازن ذخیره سازی است.

در حال حاضر دو مدل مخزن پلی اتیلن در بازار خواهید یافت: 1- مخازن پلی اتیلن تولید شده از مواد اولیه درجه یک که عمدتاً قیمت بالایی دارند و گارانتی آنها معمولاً بین 3 تا 5 سال است و 2- مخازن ارزان قیمت تولید شده از مواد بازیافتی و بی کیفیت که گارانتی های عجیب غریب 10 و 15 ساله + بیمه بدنه و …

معمولاً رنج قیمت مخزن پلی اتیلن با کیفیت شرکت های مختلف نزدیک به هم بوده ولی مخازن پلی اتیلن ارزان قیمت، قیمت به مراتب کمتری دارند. این مخازن معمولاً فاقد پروانه های بهداشتی هستند ولی در عوض گارانتی های طولانی مدت و یا بیمه دارند! خب مشخص است ما در ایران زندگی می کنیم در نتیجه نظارت سازمان مربوطه در برابر دروغگویی و یا بی تعهدی شرکت ها تقریباً وجود ندارد. پس اگر مخزنی خریداری کردید و 6 ماه بعد نشتی داشت و برای گارانتی و خدمات پس از فروش با فروشنده و یا تولیدکننده مخازن پلی اتیلنی تماس گرفتید و شما را پیچوندن اصلاً تعجب نکنید. به خاطر همین موضوع پیشنهاد می کنیم 1- برند معتبری را انتخاب کنید و 2- از فروشنده یا فروشگاه اصل و نسب دار و درست حسابی اقدام به خرید کنید.

مخازن پلی اتیلن از نظر شکل ظاهری و تعداد لایه ها با هم چه فرقی دارند؟

معمولاً مخزن پلی اتیلن یا به صورت تک لایه است یا به صورت سه لایه. مخزن بیش از سه لایه فقط و فقط برای کاربردهای خاص دارویی و یا مواد شیمیایی است و اگر کسی به شما گفت مخزن پلی اتیلن چهار لایه و یا بیشتر برای ذخیره سازی آب باید خریداری کنید یا ناآگاه است و یا از پرداخت پول بیشتر توسط شما سود خواهد برد.
در مخازن سه لایه یک لایه مشکی رنگ قرار داده شده است تا نور به داخل منبع آب نیاید و در نتیجه جلبک نزد پس:
برای ذخیره آب شرب باید از مخزن پلی اتیلن سه لایه که با نام تانکر آب پلاستیکی استفاده نمایید.
در ادامه و در قالب پاسخ به پرسش هایی به شما خواهیم گفت که کدام نوع مخزن پلی اتیلنی برای شما با توجه به کاربرد مد نظر شما مناسب تر است.

بهترین مخزن پلی اتیلن برای استفاده به عنوان مخزن آب شرب بهداشتی

برای آب شرب، در صورتی که در برابر تابش نور باشد باید از نوع سه لایه باشد. در مخازن سه لایه، لایه ای قرار داده شده است تا نور به داخل مخزن نتواند نفوذ کند. زیرا نفوذ نور باعث رشد جلبک و انواع باکتری ها خواهد شد.

بهترین مخزن پلی اتیلن برای نصب در پشت بام

اگر می خواهید مخزن آب ساختمان را در پشت بام نصب کنید بهتر است مخزن ارتفاع زیادی نداشته باشد و همچنین وزن خود را بر روی یک سطح مقطع بیشتری پخش کند. به همین دلیل مخزن پلی اتیلن افقی انتخاب بهتری است. البته بعضی از برند ها، مثل برند پلاستونیک در بعضی از حجم ها، مخازن پلی اتیلنی عمودی کوتاه نیز تولید می کنند که با توجه به ارتفاع کم و قطر بیشتر در پشت بام قابل استفاده است.

بهترین مخزن پلی اتیلن برای نصب در فضاهای باریک و یا اتاق های تاسیسات

بعضی از مشتریان فضای کافی برای نصب مخازن افقی و یا عمودی ندارند و یا راه روهای آنها تا محل نصب مخزن عرض کمی دارد. به همین دلیل مخازن مکعبی یا کتابی و یا به قول بعضی از تاسیساتکاران مخازن آسان رو تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. این مخازن عرض بسیاری کمی دارند و تقریباً از تمامی درب ها قابل عبور هستند. البته این مخازن نیاز به طراحی خاصی دارند و به همین دلیل قیمت آنها کمی بیشتر از سایر مخازن پلی اتیلنی است.
اگر شما محدودیت های عنوان شده در مطالب فوق را ندارید بهترین انتخاب شما مخزن پلی اتیلن عمودی خواهد بود. چون اولاً قیمت آنها کمتر است و ثانیاً استحکام آنها کمی بیشتر است.

انواع مخازن پلی اتیلن از نظر شکل و طراحی در ایران

مخازن افقی یا خوابیده معمولاً از 60 – 70 لیتر تا 10000 لیتر و به صورت تک لایه، سه لایه تولید می شوند.  مخزن  افقی به دلیل ساختار و شکل ظاهری خود، فشار حاصل از وزن مواد ذخیره شده در داخل تانکر پلی اتیلن را در سطح بیشتری نسبت به مخازن دیگر پخش کرده و در نتیجه در صورت نیاز به نصب مخزن آب در پشت بام، همانظور که قبلاً نیز عنوان شد مخازن افقی معمولاً پیشنهاد می شوند.
مخازن عمودی

مخازن عمودی
مخازن عمودی از 80 لیتر تا 20000 لیتر و در انواع تک لایه و سه لایه تولید می شوند. مخزن عمودی به صورت یکپارچه تولید شده و قیمت آن از سایرمخازن (افقی، مکعبی، زیرپله و…) هم حجم کمتر می باشد. نصب این منبع پلی اتیلنی بر روی پشت بام توصیه نمی شود مگر اینکه سطح محل نصب آن تقویت شده باشد. مخزن آب پلی اتیلن عمودی به دلیل استحکام بیشتر و هم چنین قیمت کمتر مناسبترین گزینه برای استفاده در فضاهای باز می باشد.
مخازن مکعبی

مخازن مکعبی یا کتابی
مخزن مکعبی که به صورت خوابیده و ایستاده تولید می شود با نام های مخزن کتابی یا آسان رو نیز شناخته می شود. همانطور که از نام آن ها پیداست این مخازن برای عبور و نصب در فضاهای باریک مناسب هستند.
ابعاد مخازن مکعبی به گونه ای در نظر گرفته شده تا بتوان آنها را از باریکترین درب ها و کم فضا ترین مکان های عبور داده و نصب کرد. درحال حاضر مخازن مکعبی پلی اتیلن پلاستونیک در حجم های 230 لیتری ، 800 لیتری ، 1000 لیتری و 2000 لیتری تولید شده و آماده فروش می باشند. لازم به ذکر است که این مخازن نسبت به مخازن افقی و عمودی به خاطر نوع طراحی و مواد اولیه بیشتر گرانتر می باشند و تنها در صورتی که مشکل جدی در ابعاد دیگر مخازن دارید، مخازن مکعبی پلی اتیلنی پیشنهاد می شوند.
مخازن زیر راه پله ای

مخزن زیر راه پله ای
همانطور که از نام مخازن زیرپله ای پیداست این محصول برای نصب در زیرپله های ساختمان ها طراحی و تولید شده است. زیرپله های ساختمان ها در اکثر موارد هیچگونه کاربری نداشته در نتیجه نصب مخزن پلی اتیلن آب ساختمان در این فضا می تواند بسیار مناسب باشد.
مخزن زیرپله ای پلی اتیلنی در حال حاضر در دو حجم 500 لیتر و 1000 لیتر تولید شده و آماده فروش می باشد. یکی از مشکلات مخازن قدیمی زیرپله ای در گذشته دفورمه شدن (تغییر شکل دادن) جزئی آن در طولانی مدت بود ( شکم آوردن تانکر پس از آبگیری) به همین دلیل در طراحی جدید این مخازن از لوله تقویت کننده داخلی استفاده شده تا این مشکل برطرف شود.

مخازن قیفی

مخزن قیفی پلی اتیلن یا مخزن مخروطی پلی اتیلن و یا مخزن ته قیفی با داشتن انتهای پایینی قیفی شکل امکان تخلیه مایعات و مواد به شکل کامل را مهیا می کنند.مخازن قیفی در احجام 200 ، 500 ، 1000 ، 1500 و 2000 لیتر و به صورت تک لایه و سه لایه در پلاستونیک تولید می شوند. از این مخازن تحت عنوان مخازن ته قیفی ، مخازن قیفی و یا مخازن زوک هم نام می برند.

چه موادی با پلی اتیلن سازگار هستند و می توانند درون مخازن پلی اتیلن ذخیره شوند؟

تقریباً تمامی مایعات نزدیک به چگالی آب بدون هیچ گونه مشکلی در مخازن پلی اتیلن معمولی قابل ذخیره سازی هستند. اگر ماده ای که می خواهید ذخیره کنید خاص می باشد باید ابتدا نام دقیق آن، چگالی و میزان حجم مد نظر خود را در اختیار داشته و به اطلاع کارشناس فروش برسانید. به همین دلیل باز هم توصیه میشه خرید خود را از فروشگاه معتبری انجام بدهید تا بتوانند به خوبی به شما مشاوره بدهند.

حالا وقتی که مخزن پلی اتیلن مناسب خودتون رو پیدا کردید باید پیش از نصب اون به نکات زیر توجه کنید:
برای مخازن افقی و عمودی مکانی را انتخاب کنید که راحت ترین دسترسی را به منبع داشته باشید. مکانی را انتخاب کنید که صاف و مسطح بوده و در ضمن در معرض انتشار و تماس با مواد شیمیایی نباشد. از طرف دیگر محیط قرار گیری مخزن  باید به گونه ای باشد در صورت شکسته شدن منبع و انتشار محتویات موجود در آن کمترین میزان خسارت و آسیب دیدگی را از نقطه نظر فنی، بهداشتی و زیست محیطی را ایجاد کند. مطابق آیین نامه نظام مهندسی مخزن باید در جایی نصب شود که هوای آن به خوبی تهویه شود. مکان نصب درب دار بوده و درب آن قابلیت قفل شدن داشته باشد و در نهایت باید کف شور به گونه ای مناسب سازی شود که در صورت نشت مایعات درون تانکر بتوان آنها را به خروجی مناسبی هدایت کرد.
ما فروشگاهی داریم به نام فروشگاه مگاپلاست ایران و به عنوان اولین فروشگاه تخصصی فروش مخازن آب پلی اتیلن تو ایران شناخته میشیم. ما تو این فروشگاه سعی کردیم مثل دیجیکالا توضیحات کاملی از محصولات بیان کنیم. اگر دنبال خرید مخزن پلی اتیلن، وان پلاستیکی یا هر نوع محصول دیگه ای بودید به سایت ما هم سر بزنید.

برای مشاهده ابعاد و قیمت منبع آب، قیمت مخزن آب و یا قیمت تانکر آب پلاستیکی به صفحه ابعاد و قیمت ها مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *