مخازن ۲۰۰۰۰ لیتری پلی اتیلن ضد باکتری

   از پرکاربردترین قالب های شرکت پلاستونیک قالب مخزن ۲۰۰۰۰ لیتری پلی اتیلن است، دلیل استفاده از مخزن های پلی اتلین به جای مخزن های گالوانیزه مزایای زیاد این محصول است.

  • مخزن پلی اتیلنی بسیار با دوام تر و طول عمر بیشتری دارد.
  • تحویل سریع و فوری مخزن ۲۰۰۰۰ لیتری پلی اتیلنی  با امکان حمل و نقل آسان به سراسر کشور وجود دارد.
  • مخزن پلی اتیلنی ۱۰۰% بهداشتی بوده و دارای نشان سیب سلامت و همچنین علامت ملی استاندارد است.
  • منبع پلی اتیلنی طول عمر بیشتری دارد و علاوه بر خاصیت خوردگی دارای گارانتی تعویض ۵ ساله و ۱۰ سال خدمات پس از فروش است.

مخازن ۲۰۰۰۰ لیتری پلی اتیلنی دارای قطر ۲۹۰ سانتیمتر و ارتفاع ۳۳۵ سانتیمتر است. قالب این مخزن حجیم طوری طراحی شده است تا بدون هیچ گونه مشکلی فشارهای ناشی نیروی ثقل آب را در تمامی قسمت های مخزن به خوبی تحمل کند و در شرایط استاندارد تا ده ها سال برای مشتریان عزیز قابل استفاده باشد. از دیگر نام های این مخزن در بازار: مخزن پلی اتیلن ۲۰ متر مکعبی، تانکر پلاستیکی ۲۰ هزار لیتری و منبع آب ۲۰۰۰۰ لیتری را می توان نام برد.

   از ویژگی های این مخزن میتوان به سه لایه و آنتی باکتریال بودن آن اشاره کرد. مخازن سه لایه که سه جداره نیز خوانده میشوند؛ مخازنی هستند که نور را از دیواره ی خود عبور نمی دهند. این تفاوت مخزن سه لایه با تک لایه باعث می شود تا از مواد درون مخزن در برابر نور خورشید محافظت شود. مخزن پلی اتیلن سه لایه با جلوگیری کردن از تابش نور به درون خود، اجازه عبور نور مرئی از جداره مخزن را نمی دهد. وجود لایه سیاه رنگ میانی، باعث می شود که هیچ نوری به درون مخازن راه نیابد. پس اگر قصد دارید از مواد و مایعاتی استفاده کنید که نسبت به عبور و تابش نور حساس هستند و در نتیجه برخورد نور تغییر می کنند، باید از مخازن سه لایه استفاده کنید. ضخامت دیواره ی این مخزن از مخازن تک لایه بیشتره نبوده و تنها تفاوت آن در تعداد لایه ها می باشد.
شما به راحتی می توانید یک مخزن تک لایه را از سه لایه تشخیص دهید، برای اینکار کافیست یکی از سه راهکار درج شده را انجام دهید:

  1. دست خود را روی سطح بیرونی مخزن قرار دهید، اگر سایه ی آن از داخل دیده شد این یک مخزن سه لایه نبوده و تک لایه می باشد.
  2. اگر هنگامی که درب مخزن را می بندید درون آن تاریک و تاریک تر شود به این معنی است که تنها منبع ورود نور به داخل مخزن از دریچه ی آن بوده و با بستن درب ورود نور در حال کمتر شدن و سپس قطع شدن است. ولی اگر در حین بستن درب مخزن ، داخل آن روشن ماند و نسبتا تغییری نکرد، یعنی نور از دیواره مخزن وارد می شود پس در نتیجه مخزن بی رنگ یا تک لایه است.
  • تشخیص سطح مایه داخل مخزن سه لایه امکان پذیر نیست؛ این به دلیل آن است که ما زمانی جسمی را می بینیم که از آن جسم نوری به ما برسد، اگر از درون مخزن نوری به چشم ما نرسد ما نمی توانیم داخل آن را مشاهده کنیم و میتوان دریافت که با یک مخزن سه لایه سر و کار داریم.

دیگر ویژگی ای که در بالا به آن اشاره شد آنتی باکتریال بودن مخازن پلی اتیلن ۲۰۰۰۰ لیتری است. مخزن آنتی باکتریال را به هر مخزنی که در آن امکان رشد و تکثیر باکتری وجود نداشته باشد می گویند. با توجه به رشد روز افزون استفاده از مخازن آب پلی اتیلن به عنوان منبع آب بهداشتی منازل و ساختمان ها، بهداشتی بودن و بی ضرر بودن آنها برای سلامتی شهروندان اهمیت بسیار زیادی دارد.

مخزن آنتی باکتریال چیست؟

  مخزنی که در آن امکان رشد باکتری وجود ندارد. روش های بسیاری برای تولید این نوع مخازن هستند که یکی از آن ها استفاده از روش Bacteriostatic agent  است. در این روش با از بین بردن منابع غذایی با استفاده از “مهارگر رشد باکتری ” از رشد و تکثیر باکتری ها جلوگیری می شود. به عنوان مثال در مخرن هایی که ضد جلبک هستند امکان رشد و تکثیر باکتری ها وجود ندارد. چرا؟ چون این جلبک ها بعد از مرگ تنها غذای این باکتری ها در سیستم آب شهری هستند.
این دسته از مخازن در گروه رایج ترین و بهترین مخازن آنتی باکتریال و در گروه مهارگر رشد باکتری قرار دارند.

تکنیک دیگر استفاده از روش “پلیمر آنتی باکتریال تماسی” است. در این روش از پلی اتیلن به دلیل وجود ماده ی پاد زیست در ساختار مولکولی آن استفاده می شود. معمولا از این پلی آتیلن در داخلی ترین لایه مخزن که در تماس با آب است استفاده می کنند، رنگ به کار رفته در لایه ی داخلی مخزن مسئله ای سلیقه ای بوده و با توجه به نظر تولید کننده می تواند سفید، آبی و … باشد. در این مخازن سطح داخلی مخزن دارای خاصیت آنتی باکتریال تماسی است. برای عملکرد خاصیت ضد باکتری ، سطح داخلی مخزن باید همیشه تمیز و پاکیزه باشد. مخزن آنتی باکتریال و یا هر محصول دیگری که دارای بدنه آنتی باکتریال تماسی است بر خلاف تبلیغات متداول و رایج، تنها زمانی ماهیت آنتی باکتریال دارند که سطح آنها کاملا عاری از گل و لای و رسوب باشد و به عبارت دیگر صد در صد تمیز باشند. هر گونه رسوب هر چند با لایه ای بسیار نازک و میکروسکوپی که با چشم قابل مشاهده نباشد ، روی بدنه مخازن آنتی باکتریال ته نشین می شوند و عملا این مکانیسم را بی اثر می کنند. برای اینکه یک مخزن آب دارای خاصیت آنتی باکتریال تماسی موثر باشد باید ضمن نظافت منظم مخزن ، در ورودی آب به مخزن از پیش فیلتر مناسب استفاده کنید.

این مساله به خاطر آن است که مکانیسم مهار کننده رشد و نابود کننده باکتری در پلیمرهای آنتی باکتریال، صرفا تماسی بوده و تنها زمانی عمل می کند که دیواره سلولی میکرو ارگانیسم یا باکتری با سطح داخلی مخزن در تماس فیزیکی مستقیم باشد. در طی این تماس مستقیم غشا سیتوپلاسمی و مکانیسم تبادل یونی تک سلولی تخریب می شود. ولی کوچکترین مانعی مانند رسوباتی که به شکل معمول در همه مخازن مشاهده می شوند مانع از اثر ماده آنتی باکتریال روی سطح پلیمر می شود.

بعد از اتصال مخزن آب به لوله های آب شهری به دلیل رسوبات داخل آب لوله کشی، نهایتا در مدت بسیار کمی ( چند روز) قسمت اعظمی از سطح داخلی مخزن، خصوصا قسمت های پایینی آن پوشیده از رسوبات می شود و مواد ته نشین شده مانند سپری از باکتری ها محافظت می کنند. تنها باکتری هایی که در عمیق ترین لایه رسوبات و در مجاورت سطح داخلی مخزن هستند تحت تاثیر ماده آنتی باکتریال داخل پلیمر قرار خواهند گرفت. بنابراین به نظافت دوره ای مخزنتان اهمیت بیشتری دهید و به هیچ وجه قبل از مخزن اصلی و حجیم ساختمان از فیلتر ذغال فعال استفاده نکنید. این فیلتر مهم ترین ماده آنتی باکتریال یعنی گاز کلر محلول در آب را از آن جدا می کند. توجه داشته باشید آبی که از فیلتر ذغال فعال عبور می کند به فاصله کوتاهی باید مصرف شود.

 

موثر ترین ماده آنتی باکتریال مخزن شما، کلر محلول در آب شهری است!

گاز کلر محلول در آب که توسط شرکت آب و فاضلاب به آن در تصفیه خانه ها اضافه می شوند موثرترین و مهم ترین ماده آنتی باکتریال است که از آب و مخزن ذخیره شما به خوبی محافظت می کند. نکته ی مهم این است که  به هیچ عنوان از فیلتر ذغال فعال قبل از مخزن ذخیره اصلی ساختمان استفاده نکنید؛ ذغال فعال با حذف مهم ترین ماده آنتی باکتریال یعنی گاز کلر محلول در آب شانس رشد و نمو به باکتری ها در داخل مخزن را خواهد داد. آبی که از فیلتر ذغال فعال عبور می کند کلر خود را از دست می دهد و بهتر است زودتر مصرف شود.

ماده آنتی باکتریال چیست؟

به هر ماده یا پدیده ای که باعث نابودی یا جلوگیری از رشد باکتری شود گویند. به عنوان مثال یکی از نمونه های ساده از پدیده های فیزیکی گرم کردن است. گرما که تاثیری مخرب بر روی ساختار پروتئین دارد و آن را دناتوره می کند. در فرآیند های پاستوریزاسیون و استریلیزاسیون بر پایه گرما و زمان مناسب ، از این روش برای از بین بردن باکتری استقاده می شود.  از آن طرف سرما و دمای نزدیک به صفر برای برخی باکتری ها تاثیر مشابهی دارد. مواد شیمیایی مانند الکل ، انواع ترکیبات کلردار و ید دار و انواع داروهای آنتی بیوتیک همه خاصیت آنتی باکتریال دارند.  امروز خاصیت آنتی باکتریال در صنعت کاربرد فراوانی پیدا کرده است. مواد آنتی باکتریال در صنعت تولید مخزن و منبع پلی اتیلن نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال یکی از پرمصرف ترین مواد آنتی باکتریال شناخته شده، دی اکسید تیتانیوم است که به عنوان رنگ سفید در تولید مخزن پلی اتیلن استفاده می شود. این ماده خصوصا در مجاورت نور خورشید به شدت فعال می شود و خواص آنتی باکتریال آن شدت می یابد. از این خاصیت حتی در دستگاه های تصفیه هوا هم استفاده می شود و اصولا پدیده فتوکاتالیست کاربرد این رنگ خوراکی آنتی باکتریال در مجارت نور ، خصوصا نور فرابنفش است.

همان گونه که عنوان شد رنگ خوراکی دی اکسید تیتانیوم Tio2 یک اکسید فلزی به صورت پودر سفید رنگ بوده که جاذب اشعه ماورا بنفش نیز هست. این ماده در صنعت به عنوان رنگ خوراکی ( رنگ سفید آدامس) ، کرم ضد آفتاب و … کابرد گسترده ای دارد. خاصیت مهم دیگر، ماهیت فتوکاتالیستی آن است. این ماده می تواند آلاینده های متعددی را از طریق اکسیداسیون با استفاده از نور خورشید یا نور مصنوعی ( خصوصا اشعه ماورای بنفش ) بعنوان یک منبع انرژی، تجزیه و نابود کند. دی اکسید تیتانیوم که در واقع رنگ سفید مخزن پلی اتیلن است به عنوان یکی از بهترین فتوکاتالیست ها برای حذف باکتری ها ، مواد آلی سمی ،فرآیند حذف انواع فلزات سنگین از آب و فاضلاب ، تصفیه آب های آشامیدنی و تصفیه هوا در صنعت کاربرد دارد.

چگونه مخزنی حجیم تر از یک مخزن ۲۰۰۰۰ لیتری داشته باشیم؟

   اگر نیاز به ذخیره مواد مورد نظر خود در حجم هایی بیشتر از ۲۰۰۰۰ لیتر دارید اصلا نگران نباشید. میـتوانید برای افزایش حجم ذخیره سازی آب و یا مایعات چندین مخزن ۲۰۰۰۰ لیتری را به یکدیگر متصل کنید، برای اینکار می توان تعدادی مخزن ۲۰۰۰۰ لیتری را به یکدیگر توسط شاه لوله هایی به صورت موازی متصل کرد به این ترتیب حجم مورد نظر شما تامین خواهد شد. این مخازن حجیم پلاستیکی و پلی اتیلنی از استحکام بسیار بالایی برخوردارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *