تولید مخزن پلی اتیلن چگونه انجام می شود؟

  تولید مخزن پلی اتیلن در ایران عموماً به روش چرخشی یا روتومولدینگ انجام می شود. در این روش از پلی اتیلن به عنوان ماده اولیه استفاده می شود.

  تولید مخزن پلی اتیلن یا همان تانکر های پلاستیکی در کارخانه های تولید کننده مخازن پلی اتیلن شامل مراحلی است که در ادامه با تفصیل بیشتری به آن خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که قطب تولید مخازن پلی اتیلن در ایران استان مازندران و شهر ساری است و در شهرک صنعتی مصطفی خمینی بخش عمده ای از مخازن پلی اتیلن مورد نیاز کشور و کشور های همسایه تولید و ارسال می شود.

 مراحل تولید مخازن پلی اتیلن به شرح زیر است:

  ابتدا پودر پلی اتیلن رنگ شده، رنگ مجاز خوراکی، را داخل قالب ریخته و قالب را در زمان و دمای مناسب داخل کوره حرارت می دهند. قالب حین حرارت دیدن می چرخد تا پودر پلی اتیلن به صورت یکنواخت ذوب شده تا شکل قالب را به خود بگیرد. عمل چرخش در حین سرد نمودن قالب نیز ادامه می یابد تا محصول تولید شده شکل خود را تا زمان سرد و سخت شدن، حفظ کند.

در ادامه قالب تخلیه شده و محصول نهایی پس از پرداخت و حذف اضافات، وارد بخش (Quality Control یا بخش کنترل کیفیت) QC شود. پس از کنترل کیفیت، مخزن وارد انبار محصولات شده و روانه بازار میگردد.آنچه عنوان شد توضیحی بسیار ساده از روند کلی در خط تولید مخازن پلی اتیلن به روش چرخشی یا دورانی است. در حال حاضر به صرفه ترین و ساده ترین روش تولید این روش است و سازندگان مخازن پلی اتیلن از آن استفاده می کنند. در ادامه به صورت خلاصه مراحل تولید یک مخزن پلی اتیلن را با تفصیل بیشتری خدمتتان توضیح خواهیم داد.

مراحل تولید مخزن پلی اتیلن به روش چرخشی یا دورانی

 1. آسیاب کردن PE3840 :

  ماده اولیه به صورت گرانول پلی اتیلن Food Grade از کارخانجات پتروشیمی به دست تولید کنندگان می رسد. گرانول های پلی اتیلن 3840 به کمک آسیاب کاملا پودر می شوند. در صورت نیاز به تولید مخازن رنگی و یا سه یا چند لایه، نیاز است پلی اتیلن با رنگ های مجاز خوراکی مانند TIO2 مخلوط شود. تیتانیوم دی اکساید یک رنگ خوراکی با خواص آنتی باکتریال است که به عنوان رنگدانه سفید در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. برای همگن نمودن رنگ و پلی اتیلن در ادامه این مخلوط از دستگاه اکسترودر عبور داده می شود.

 2. تزریق پلی اتیلن آسیاب شده به قالب :

  سازندگان مخازن پلی اتیلن معمولاً از قالب های دو تکه یا بیشتر استفاده می کنند. معمولا محل اتصال دو تکه قالب به صورت درز در سطح بیرونی مخازن پلی اتیلن تولید شده قابل تشخیص می باشد. پس از پایان فرآیند حرارت دادن قالب، دو تکه قالب از هم باز شده و محصول از آن خارج می شود.

  در صورتی که نیاز باشد مخزن به صورت بی رنگ تولید شود در یک مرحله پودر پلی اتیلن رنگ نشده داخل قالب ریخته می شود و قالب به داخل کوره منتقل می شود. در صورتی که نیاز به تولید مخازن سه لایه باشد، این کار در سه مرحله انجام می شود، تا به نوبت لایه های رنگی به صورت یکنواخت بر روی قالب شکل گیرد. به عبارت دیگر قالب به دفعات از کوره خارج شده و پودر با رنگ و وزن مناسب داخل آن ریخته می شود و مجددا قالب داخل کوره رفته و به چرخش ادامه می دهد.

 3. حرکت قالب داخل کوره :

  قالب حین حرارت دیدن حول دو محور عمود بر هم به اندازه 360 درجه می چرخد. پودر داخل قالب حین چرخیدن قالب با تمام وجوه آن تماس پیدا خواهد کرد و در صورت رسیدن بدنه قالب به دمای مناسب بخشی از آن که مستقیم در تماس با سطح داغ قالب قرار می گیرد ذوب شده و به صورت یک لایه سطح داخلی قالب را می پوشاند. این فرآیند آنقدر ادامه می یابد تا تمام پودر ریخته شده داخل قالب حین چرخش ذوب شده و به سطح داخلی قالب بچسبد.

 4. چرخش قالب حین سرد نمودن :

  حین سرد نمودن قالب در خارج از کوره عمل چرخش ادامه می یابد. این مساله نقش مهمی در حفظ شکل مخزن پلی اتیلن خواهد داشت. چرخش تا زمان سرد و سخت شدن مخزن ادامه می یابد. مخزن پس از سرد شدن به اندازه بسیار کمی، حدود یک یا دو درصد، کوچکتر می شود. این پدیده شیرینکیج (shrinkage) به تخلیه مخزن از قالب کمک می کند.

 5. حذف قسمت های اضافی مخزن:

  پس از خارج ساختن مخزن از داخل قالب، زائده های اضافه برش داده می شود و مخزن وارد بخش QC یا کنترل کیفیت می شود.

 6. کنترل کیفیت :

  در بخش کنترل کیفیت علاوه بر کنترل ظاهری مخازن، نمونه هایی از آن ها برای آزمایشگاه ارسال می شود. در آزمایشگاه تست های تحمل کشش، ضربات مکانیکی و… به صورت دوره ای انجام می شود تا از کیفیت مخازن تولیدی اطمینان حاصل گردد.

 7. انتقال مخازن به انبار فروش کارخانه :

  پس از پاس شدن تست ها، مخازن به انبار فروش کارخانه منتقل می شوند. نقل و انتقال مخازن داخل کارخانه به کمک لیفتراک انجام می گردد.

در این مقاله روش تولید مخازن پلی اتیلن و مراحل تولید در خط تولید مخازن پلی اتیلن ذخیره آب و انواع مایعات شیمیایی را عنوان کردیم. با توجه به اینکه مخازن ذخیره برای مصارف خوراکی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرند، سازندگان مخازن پلی اتیلن باید تمامی استانداردها و الزامات بهداشتی را رعایت نمایند.

برای مشاهده ابعاد و قیمت منبع آب، قیمت مخزن آب و یا قیمت تانکر آب پلاستیکی به صفحه ابعاد و قیمت ها مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *