• ابتدا حجم آب مورد نیاز را محاسبه نمایید . در شهر تهران مطابق اعلام آبفا یک خانواده 5 نفره نیاز به داشتن حجم ذخیره ای برابر 250 لیتر می باشد. یعنی هر فرد 50 لیتر، این میزان می تواند در شهرهای مختلف متفاوت باشد. ساعات قطعی آب ، میزان فشار شبکه شهری و … از آیتمهای تعیین کننده حجم ذخیره سازی می باشند. در صورتی که نیاز باشد کل مصرف یک روز را برای هر نفر ذخیره داشته باشید می توانید به ازای هر نفر 150 لیتر در نظر بگیرید. یعنی یک خانواده 5 نفره 750 لیتر.

images (1)

  • در جدول مخازن حجم مورد نیاز خود را پیدا کنید. حجم مورد نیاز شما می تواند به صورت مخزن آب افقی ، عمودی و یا مکعبی (کتابی) در جدول محصولات وجود داشته باشد. ابعاد همه آنها را یادداشت فرمایید. در مخازن عمودی فقط قطر و ارتفاع را ملاک قرار دهید. فضاهای در دسترس برای نصب تجهیزات مانند مخزن ذخیره و پمپ را بررسی فرمایید. توجه فرمایید ابعاد محل نصب مخزن و ابعاد مسیر انتقال مخزن تا محل نصب می بایست متناسب با انتخاب شما باشد. فروشگاه اینترنتی مخزن آب دات کام روش هوشمندانه ای را برای انتخاب مخزن با ابعاد مناسب معرفی کرده است. در این فروشگاه روشی برای انتخاب و محدود ساختن ابعاد مورد نیاز مشتری وجود دارد. سپس خود سایت مخازنی که ابعاد آنها مناسب باشد را به شما معرفی می کند. آنگاه از بین مخازن معرفی شده گزینه مناسب را انتخاب فرمایید.

download

  • فقط در مکانهای کم نوری که امکان رشد هیچگونه گیاهی وجود ندارد از مخازن تک لایه استفاده فرمایید. مخازن سه لایه به دلیل ممانعت از عبور نور به داخل مخزن فرصت رشد را به جلبکها نمی دهند.

برای انتخاب مخزن آب مناسب موارد ذیل را مد نظر داشته باشید:

1- در مکانهایی که نور مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد برای ذخیره سازی آب شرب و آتش نشانی از مخازن سه لایه استفاده فرمایید.

2- متناسب با حجم آب ذخیره مورد نیاز و ابعاد محل نصب مخزن و گلوگاههای مسیر انتقال این محصول به محل نصب، مخزن و منبع مورد نظر را انتخاب فرمایید.

3- از استحکام سازه زیر مخزن برای نگهداری وزن مخزن و آب داخل آن مطمئن شوید.

4-سطح زیر مخزن باید صاف و یکدست و بدون پستی و بلندی باشد مانند کف سیمانی پارکینگ یا کف موزاییک شده.

5-اتصالات بین پمپ و مخزن را به گونه ای انتخاب کنید تا لرزش ناشی از کارکرد پمپ باعث آسیب به محل اتصال فیتینگ به مخزن نشود.(استفاده از لرزه گیر )

6- در هنگام خرید و سفارش مخزن و ملزومات حتمی فروشنده را در خصوص قطر ورودی ، خروجی فیتینگ ها و شناور(قطع کن مکانیکی ) مطلع سازید. بدیهی است در صورت عدم مشخص نمودن موارد فوق مخزن به صورت خام و بدون ورودی و خروجی به شما فروخته خواهد شد.