می خواهم فقط برای واحد آپارتمانی خودم مخزن آب و پمپ نصب کنم

مخزن آب یک واحد آپارتمان

برخی از هموطنان که در آپارتمان زندگی می کنند و با مشکل افت فشار آب ساختمان مواجه شدن، از همکاری نکردن سایر واحدها برای حل مشکل افت فشار آب گلایه دارند. به همین دلیل به دنبال این هستند که فقط برای واحد آپارتمانی خودشان مخزن آب و پمپ نصب کنند. این مقاله برای این افراد نوشته شده است و می تواند اطلاعات مفیدی در اختیارشان قرار دهد.

ابتدا باید از حجم و نوع مخزن آب اطمینان حاصل نمایید. در حال حاضر به دلیل مزایای مخازن پلی اتیلن ما به شما مخزن آب پلی اتیلن را پیشنهاد می کنیم. چون هم ارزان تر هست هم کیفیت و طول عمر بالایی دارد و هم جابه جایی و نصب آن بسیار آسان است. مورد بعدی حجم مورد نظر شماست. این میزان حجم به پارامترهای مختلفی بستگی دارد ولی استاندارد هایی دارد که در ادامه بیان می کنیم.

نصب مخزن آب برای یک خانه ویلایی:

برای ساختمان های ویلایی واقع در مراکز توریستی مانند شمال کشور پیشنهاد می کنیم حتمی به ازای هر نفر 150 لیتر حجم ذخیره مد نظر داشته باشید. بنابراین برای یک خانواده 5 نفره پیشنهاد می کنیم 750 تا 1000 لیتر حجم ذخیره لحاظ فرمایید. مثلا در مناطقی که به صورت فصلی دچار تراکم مسافر می شود زیرساختهای شهری و روستایی خصوص در حوزه آبررسانی پاسخگو نبوده و دچار قطعی آب برای ساعات طولانی می شوند و بهتر است مصرف 24 ساعت را ذخیره داشته باشید. معمولا ورودی سه چهارم اینچ و خروجی نیز یک اینچ است. برای واحدهای ویلایی که فقط مشکل افت فشار آب برای ساعاتی از روز هستند پیشنهاد می گردد به ازای هر نفر 50 لیتر و یک واحد مسکونی 5 نفره 250 لیتر در نظر داشته باشید. در این ساختمانها مخازن تحت فشار 24 لیتری و پمپ یک اسب نیز بعد از مخزن ذخیره نصب می شوند.

نصب مخزن آب برای یک واحد آپارتمانی :

کنتور آب واحد شما احتمالاً به یکی از حالت های زیر باشد:

کنتور تفکیک شده: در این حالت در پیلوت و یا اتاق تاسیسات برای هر واحد بسته به تعداد نفرات و متراژ واحد مخزن و پمپ نصب می گردد. مثلا مخارن دخیره 500 لیتری و پمپ یک اسب شعاعی و منبع تحت فشار 24 لیتری و یا مخازن 250 لیتری و پمپ نیم اسب شعاعی و منبع تحت فشار 24 لیتری

کنتور مشاع : سیستم مخزن و پمپ بسته به تعداد واحد و متراژ آنها در نظر گرفته می شود. مثلا برای یک مجنمع 4 واحدی با واحدهای 100 متری یک مخزن 1000 لیتزی و یک مخزن تحت فشار 60 تا 100 لیتری می تواند کافی باشد.

اگر می خواهید فقط برای واحد آپارتمانی خودتان مخزن و پمپ نصب کنید باید دید که سیستم آبررسانی ساختمان چگونه است. اگر کنتورها تفکیک شده است مانند توضیح بالا عمل می شود ولی اگر کنتور مشاع است باید بعد از کنتور مخزن پلی اتیلن ، پمپ و مخزن تحت فشار نصب گردد.

در مواردی ممکن است با عدم همکاری سایر ساکنین برای تامین هزینه مواجه شویم و یا سیستم آبررسانی به دلیل نقص در سیستم و تنظیمات و یا ضعیف بودن پمپ آب کافی به واحد مورد نظر نرسد. در این موارد چه باید کرد؟

اکثر این واحدها مسکونی طبقات بالا و یا بالاترین طبقات هستند.

راه حل: حتی اگر فقط نیمه شبها آب به پشت بام برسد فقط کافی است یک مخزن250 لیتری و یا 500 و یا 1000 لیتری ( هر نفر 150 لیتر ) و یک پمپ نیم اسب و یک ست کنترل برای این منظور در نظر گرفت. برای لوله کشی هم کافی است از لوله های منعطف و مسیر رایزر استفاده نمود و مثلا پمپ را در پشت بام یا حتی در ارتفاع بالا در سرویس بهداشتی نصب نمود. از نزدیکترین نقطه به ورودی آب ساختمان از آن خروجی را دریافت کرد و به سمت مخزن هدایت کرده و سپس خروجی مخزن را به پمپ متصل نمود و در ورودی آب واحد یک شیریکطرفه نصب کرد و فقط یک لوله به پشت بام برد که هم به ورودی و هم خروجی مخزن وصل شود. در این حالت یک شیریکطرفه نیز بعد از خروجی مخزن باید نصب کرد. البته راه حل اول عملکرد بهتری خواهد داشت. راه حل دوم بیشتر برای شرایطی مساعد است که فقط در برخی ساعات محدود ( پیک مصرف ) آب با فشار کافی به واحد نمی رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *