بهترین مخزن آب برای ذخیره و نگهداری آب شرب کدام است؟

بهترین مخزن آب

بهترین مخزن آب

  در حال حاضر با توجه به نظر کارشناسان و آزمایشات صورت گرفته در دنیا، مخازن آب گرانقیمت استیل ضد زنگ و مخازن پلی اتیلن تولید شده از مواد اولیه نو و غیر بازیافتی ، از جمله بهترین مخازن آب برای نگهداری آب شرب بهداشتی برای مصارف خوراکی هستند. البته به دلیل گران بودن مخازن استیل و همچنین مشکلات مربوط به نصب و جابه جایی آن، بسیاری مخازن پلی اتیلن پلاستونیک را به نسبت مخازن فلزی استیل ترجیح می دهند. اما اگر به مخازن پلاستونیک دسترسی نداشتید لطفا به این نکات حتمی توجه فرمایید :

1- ظرفیت اسمی مخزن با ابعاد آن سازگار باشد. دیده شده که مخازن کمتر از 1000 لیتر را به عنوان 1000 لیتری و با قیمت ارزانتر به مشتریان در فروشگاه ها عرضه می کنند. به ساذگی می توانید خصوصا در مخازن عمودی ظرفیت آنها را مطابق حجم استوانه محاسبه کنید.

2- از خرید مخازن ارزان سنگین جدا احتراز کنید. به هیچ عنوان به عنوان مخازن آب شرب از آنها استفاده نکنید. این مخازن به کمک مواد بازیافتی تولید می شوند . به دلیل مقاومت مکانیکی پایین مواد کهنه و بازیافتی ناچارا آنها را سنگین تولید می کنند. مخازن تولید شده با این مواد شکننده هستند و موقع شکستن به سختی تعمیر می شوند. یعنی جوش پدیری آنها پایین است.

بهترین مخزن آب پلی اتیلن برای نگهداری آب شرب کدام است؟

بهترین مخزن آب پلی اتیلن
بهترین مخزن آب پلی اتیلن برای ذخیره آب شرب، مخازن سه لایه ضد جلبک هستند

در حال حاضر بهترین مخزن آب پلی اتیلن برای ذخیره و نگهداری آب شرب، مخزن آب پلی اتیلن سه لایه ضد جلبک هستند که دارای نشان استاندارد و سیب سلامت از وزارت بهداشت باشد. با توجه به گزارش های برخی از مشتریان در خصوص تقلبی بودن پروانه های بهداشتی، حتماً باید پیش از خرید اقدام به استعلام گواهی نامه ها و پروانه های بهداشتی نمایید.

چطور مخزن آب باکیفیت را شناسایی کنیم؟؛ ویژگی ها + نحوه تشخیص مخزن آب استاندارد

تشخیص مخزن خوب و استاندارد از مخزن بی کیفیت همیشه ساده نیست اما شناختن ویژگی های یک مخزن استاندارد می تواند در این مسیر به خریداران کمک شایانی کند. در ادامه با بخشی از این ویژگی ها آشنا می شوید که به شما در خرید مخزن بهداشتی و با کیفیت کمک می کند. فراموش نکنید که بهداشتی بودن مخزن برای تمامی مصارف لازم و مهم است اما وقتی صحبت از ذخیره سازی آب شرب در میان باشد این اهمیت چند برابر می شود.

  • مخزن آب آنتی باکتریال؛ مخزن آب 3 لایه و ضد جلبک

در مخازن 3 لایه، یک لایه میانی مشکی رنگ در بدنه مخزن، بین لایه بیرونی و درونی، قرار دارد که از نفوذ نور به داخل مخزن جلوگیری می کند. نفوذ نکردن نور خورشید یا نور های مصنوعی مانند نور چراغ به داخل مخزن باعث می شود تا فضای مناسب برای رشد جلبک به وجود نیاید و همچنین آب بو یا مزه نامطبوعی نگیرد. عدم رشد جلبک در مخزن کیفیت و پاکیزگی آب را نیز حفظ می کند. ما در تیم پلاستیک مخزن همواره برای عزیزانی که قصد ذخیره سازی آب شرب و مصرفی خانگی را دارند، مخازن 3 لایه را پیشنهاد می دهیم. از طرف دیگر مخازن تک لایه بیشتر برای ذخیره گازوئیل، روغن و… پیشنهاد می شوند چرا که مخازن تک لایه توانایی جلوگیری از نفوذ نور خورشید و حفظ سلامت و کیفیت آب شرب را ندارند.

فراموش نکنید که به دلیل وجود رسوبات در آب لوله کشی شهری، نظافت دوره ای برای حفظ بهداشت مخزن حتی در مخازن 3 لایه نیز لازم است. 

  • مخزن آب FOOD Grade؛ بهداشتی بودن دیواره داخلی مخزن آب

دیواره یا لایه داخلی مخزن لایه ای است که در تماس مستقیم با آب ذخیره شده قرار دارد و از همین رو بهداشتی بودن آن اهمیت بسیار بالایی دارد. این لایه داخلی در وهله اول باید از مواد نو ساخته شده باشد و استفاده از مواد بازیافتی بهداشتی بودن این لایه را غیر ممکن می سازد. نکته دیگر این است که لایه داخلی باید از جنس مواد خوراکی و یا اصطلاحا Food Grade تولید شده باشند. مواد Food Grade عاری از مواد مضر BPA هستند و سلامت مصرف کننده را به طور کامل تضمین می کنند.
لازم به ذکر است که تمامی مخازن ارائه شده در فروشگاه اینترنتی پلاستیک مخزن دارای نشان استاندارد و گواهی سیب سلامت هستند که سلامت مصرف کننده را به طور کامل تضمین می کند.

  • استفاده از مواد نو در ساخت مخزن آب

برای ساخت مخزن پلی اتیلنی می توان از 2 نوع ماده اولیه استفاده کرد؛ مواد نو و مواد بازیافتی. مخزن پلی اتیلن یا همان تانکر پلاستیکی که با مواد نو ساخته شده اند در عین مقاومت و دوام بالا، وزن پایینی دارند. وزن پایین از نقاط قوت یک مخزن پلی اتیلنی با کیفیت است تا جا به جایی و نصب راحت صورت بگیرد. در طرف مقابل مخازن یا تانکر هایی که با کمک مواد بازیافتی تولید شده اند، قیمت تمام شده کمتری دارند اما سنگین وزن هستند. این مخازن در کنار وزن بالا، از بهداشت کافی برخوردار نیستند و به همین دلیل امکان کسب گواهی سیب سلامت از وزارت بهداشت را دارا نیستند.

اما این پایان مشکلات و ضعف های مخازن بازیافتی نیست چرا که این مخازن بسیار شکننده بوده و از دوام کافی برخوردار نیستند. حتی در صورت بروز مشکل برای مخازن بازیافتی، تعمیر این مخازن مشکل یا کلا نشدنی است چرا که خاصیت جوش پذیری آن ها بسیار کم است. بنابر این در بیشتر موارد حتی با بروز مشکلات کوچک برای مخزن بی کیفیت، راهی برای تعمیر آن نیست و باید محصول به کل تعویض شود.

 

ویژگی هایی که در بالا به آن اشاره کردیم بخشی از خصوصیات مخازن استاندارد و بهداشتی است. البته شناسایی و تشخیص این موارد شاید در حوصله همه خریداران نگنجد بنابراین در ادامه لیستی از نشانه های مشخصی که قبل از خرید مخزن باید به آن ها توجه کنید را آورده ایم تا خریدی مطمئن داشته باشید.

جدول 1- مقایسه مخزن آب بهداشتی و استاندارد با مخزن آب غیر بهداشتی

مخزن باکیفیت و استاندارد مخزن بی کیفیت و غیر استاندارد
مواد اولیه مواد نو ( virgin  materials ) مواد بازیافتی
دوام بدنه بدنه انعطاف پذیر، دوام طولانی بدنه خشک و شکننده، دوام کوتاه
گواهی ها دارای گواهی سیب سلامت عدم گواهی سیب سلامت
گارانتی گارانتی طولانی مدت و معتبر شرکتی عدم ارائه گارانتی، گارانتی اسمی نامعتبر
وزن بدنه سبک وزن به دلیل استفاده از مواد نو، حدود 30 کیلوگرم برای مخزن 1000 لیتری سنگین وزن به دلیل استفاده از مواد بازیافتی غیر بهداشتی
نوع گرانول پلی اتیلن HDPE LDPE
ماده بیسفنول ای  فاقد ماده مضر بیسفنول ای (BPA-free) دارای ماده مضر بیسفنول ای

 

سایر مزایای مخازن آب پلی اتیلن یا پلاستیکی

قیمت پایین – قابلیت نصب و جابه جایی آسان، طول عمر بالا، مقاوم در برابر خوردگی، تولید در سایزها و قالب های متنوع

آیا هر نوع مخزن آب پلی اتیلن سه لایه مناسب ذخیره سازی آب است؟

با توجه به افزایش تقاضا برای خرید مخزن آب پلی اتیلن، متاسفانه برخی از تولید کنندگان برای افزایش سود خود بسیاری از نکات تولید مخازن پلی اتیلن را رعایت نمی کنند. از استفاده از مواد اولیه بی کیفیت یا بازیافتی گرفته تا کاهش حجم مخزن (مثلاً تولید مخزن 800 لیتری با نام مخزن 1000 لیتری) و ده ها شگرد دیگر موجب شده بسیاری از هموطنان دچار مشکل شوند. به همین دلیل توصیه می کنیم حتماً حتماً از برند معتبر، فروشنده معتبر به همراه گواهی نامه های بهداشتی خرید خود را انجام دهید.

آیا رنگی بودن لایه داخلی مخزن نشانگر آنتی باکتریال بودن مخزن است؟

از آنجایی که سوال بالا برای برخی از مشتریان مجموعه پلاستیک مخزن پیش آمده بود لازم دانستیم تا در همین متن به این موضوع اشاره کنیم. حتی قسمتی از مشتریانی که سوالات این چنینی مطرح کردند بین رنگ های گوناگون نیز سردرگم شده بودند؛ مثلا اینکه سبز رنگ بودن لایه داخلی نشانه آنتی باکتریال بودن مخزن است یا آبی رنگ بودن لایه داخلی؟ در جواب به این سوال باید گفت که لایه داخلی یک مخزن آنتی باکتریال لزوما رنگی نیست و باید به فاکتور های دیگری که در بالا به آن ها اشاره کردیم توجه داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر، نوشته ی “مخزن آب آنتی باکتریال” را مطالعه فرمایید.

فروشگاه اینترنتی پلاستیک مخزن

ما در وب سایت پلاستیک مخزن (plasticmakhzan) تولیدات معتبرترین تولیدکنندگان مخازن پلی اتیلن در ایران را عرضه می نماییم. کلیه این محصولات با گارانتی و خدمات پس از فروش واقعی به فروش می رسند. برای ارائه مشاوره و خرید با شماره 02144541375 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *